Jedľa duglaska

Drevo duglasky je pružné, pevné a zároveň dostatočne tvrdé na to, aby sa medzi ihličnatými drevinami stalo favoritom pre použitie ako dlážkovica.

V našom sortimente máme pre vás pripravené dosky hrúbky 30 mm, ktoré sú univerzálne použiteľné pre podlahy, obklady, alebo podhľady. Šírky dosiek dosahujú úctihodný priemer 300 až 400 mm, takže vaša podlaha, či obklad môže vyzerať naozaj majestátne.

Jedľa Douglasova, alebo duglaska je pôvodom severoamerická drevina.

Za čias Márie Terézie ju rozšírili hlavne v banských oblastiach lesní inžinieri kvôli rýchlemu rastu a kvalite dreva. Na Slovensku sa pestuje tradične len v niekoľkých lokalitách a na naše pomery je pomerne vzácna.

 

Drevo sa vyznačuje vysokou pružnosťou a pevnosťou a dobrou životnosťou aj v exteriéri, kvôli optimálnemu obsahu živíc, ktorý nie je príliš vysoký ani príliš nízky. V severnej amerike je to najtypickejšie zrubové drevo, pretože výborne odoláva vonkajšiemu prostrediu a zároveň je to veľmi príjemné a estetické drevo do interiéru.

Drevo duglasky je pružné, pevné a zároveň dostatočne tvrdé na to, aby sa medzi ihličnatými drevinami stalo favoritom pre použitie ako dlážkovica.

Vďaka optimálnemu obsahu živíc je výborne zakonzervované, ale zároveň jeho opracovaný povrch nepôsobí príliš mastne tak, ako to býva napríklad pri borovici. Duglaska má svoju charakteristickú vôňu.

Kedže je duglaska rýchlo rastúca drevina jej letokruhy sú preto viac široké a to vytvára veľmi charakteristickú kresbu. Hlavne pri tangenciálnom reze dokáže vytvoriť oblúky dlhé aj niekoľko desiatok centimetrov. Farebná škála duglasky sa pohybuje od vanilkovej bele, cez plynulý prechod, do postupne sa stmavujúceho jadra vo farbe lososa.