Drevená podlaha

Podlaha je nielen architektonickým ale aj funkčným prvkom každého obydlia. Nenadarmo sa vraví začnime od podlahy. Ak sa rozhodnete pre podlahu drevenú treba starostlivo zvážiť týchto pár aspektov.

Voľba podlahy

Ak sa rozhodnete pre podlahu drevenú treba starostlivo zvážiť týchto pár aspektov.

Exponovanosť

podlahy tzn. zaťaženie a frekvenciu používania, pretože podlaha v spálni je určite menej zaťažovaná ako podlaha vstupnej hale.

Drevina podľa záťaže

Po vyhodnotení záťaže podlahy sa dá vybrať vhodná drevina. Napr. do vstupnej haly firemných priestorov musíme zvoliť čo najtvrdšie drevinu ktorá bude odolná napr aj voči ihličkovým lodičkám, či kamienkom v podrážke topánky. Naopak v spálni použijeme drevinu ktorá je mäkká a príjemná na dotyk bosou nohou.

Estetický aspekt

Každý interiér aj exteriér má svoj štýl. K vidieckemu domu alebo chalupe sa hodí iný typ podlahy ako do funkcionalistickej a minimalistickej stavby. Dá sa tu pracovať s kontrastom alebo ísť v súlade zo architektonickým štýlom.

Základné štýly

V zásade rozlišujem rustikálny štýl, prírodný, a čistý.

Rustikálny
hrčatosť a vadovosť dreva....

je vyhľadávanýcm artiklom, ktorý môže ponúknuť dreviny ako čerešna, agát, dub v triede C, jadrový buk, prípadne luxusný čierny orech.

Prírodný štýl
klasika...

štandardný dekor drevín červený smrek, borovica, duglaska, jaseň, dub v triede b.

Super čistý štýl
známka luxusu

kde možno použiť dub triedy a prevažne v tangenciálnych rezoch bez hrčatosti, dalej biely buk, alebo jelša, prípadne biely plantážny jaseň.

Konštrukčný aspekt

z hľadiska konštrukcie rozlišujeme 3 základné typy podlahy

Podlaha dosková

podlaha dosková, kde celú šírku miestnosti prekrýva jedna max dve dĺžky dosky a šírka jednotlivých dosiek sú min 150 mm a známkou luxusu je samozrejme šírka čo najväčšia.

 

Šíroké podlahové dosky...

je však pre takýto typ podlahy vhodná. Napr. agátová podlaha je pre tento typ prakticky nerealizovatelna, ale jaseň, duglaska, borovica, červený smrek alebo jelša je priam ideálna.

Napríklad pre dreviny červený smrek, duglaska, borovica je dosiahnuteľná šírka podlahovej dosky až 300 mm. Na špeciálnu objednávku aj 400mm. Buk!

Lamelová podlaha

kde max dĺžka lamely je 2 m a šírka lamiel nepresahuje 150 mm.

Podlahové lamely dreviny...

Pre tento typ podlahy sú vhodné komplikovanejšie dreviny ako napr. dub, agát, orech, čerešňa, javor klen.

Parkety

dĺžka lamely nepresahuje 1m šírka do 80 mm.

Parkety sú klasika...

Časté striedanie jednotlivých lamiel dokáže vytvoriť zaujimavé kontrasty, prípadne použitie bieleho buka či duba je tradičnou klasikou.

 

Betónová platňa

Pri posudzovaní konštrukčných možností podlahy je nutné zohladniť hlavne podklad, ktorý je k dispozícii pred pokládkou podlahy.

Môže to byť celobetonová platňa, na ktorú po perfektnej nivelácii možno podlahové dosky priamo klásť a možno tu ušetriť aj hrúbku materiálu pretože drevené komponenty nemusia byť nosné.

Trámová konštrukcia

na ktorú je potrebné zvoliť dostatočnú hrúbku materiálu minim 40 mm tak aby spĺňala statické parametre.

Rošt

ktorý sa používa na terasách a exteriéroch kvôli oddeleniu telesa podlahy od podkladu respektíve terénu.