Agát

Agát má veľmi dekoratívnu štruktúru, ktorá sa vyznačuje širokou škálou kresieb a farebností. Od širokých tangenciálnych letokruhov, cez husté radiálne štruktúry až po veľmi komplikované obrazce v okolí očiek a sukov. Obzvlášť tzv. nádorové hrče sú nádherné.

Farebnosť agátového dreva škáluje od vanilkovej na beli, cez množstvo odtieňov žltej a oranžovej a červenkasté nádychy, až po odtiene šedej, šedozelenej a hnedej. Preto triediť agát do jednotného dekoru by bol hriech. Rustik plne definuje dizajn agáta.

Drevo agáta je silné, ťažké a tvrdé čo ho disponuje pre mnohostranné využitie. Vďaka trvanlivosti a fyzikálnej odolnosti sa používa v exteriérových stavbách, kde môže byť trvale vystavený poveternostným vplyvom.

Berte prosím na vedomie, že :

Pokiaľ sa použije v jednoduchých konštrukciách bez technológie lepenia, nie je potrebné ho sušiť. Behom pár týždňov je veľmi ľahko opracovateľný aj ako vzduchosuchý. Sušený agát žiadajte len ak ho mienite použiť v interiéry a do lepených výrobkov.

drevený obklad

Odvetraná fasáda

Drevený fasádny obklad z agátového dreva. Profil RHOMBUS vytvára prirodzenú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Agátové drevo je veľmi odolné a nevyžaduje žiadny náter. Časom prirodzene zošedne, čo je v modernej architektúre veľmi žiadané a navyše je to v súlade s ekologickými trendmi. Smer kladenia lamiel je horizontálny, čo zabezpečí stekanie vody po povrchu ako po drevenom šindli. Šírka lamiel je v tomto prípade použitá rôzna od  50 mm do 130 mm. Hrúbka lamiel maximálne 21 mm. Dĺžka do 2 metrov. Cenovú ponuku Vám vypracujeme na mieru.

drevená fasáda

Obklad z agátového dreva

V tomto prípade klient použil na fasádny obklad náter čierny pigmentovaný olej Remers . Po natretí sa obklad vytrel od nadbytočnej farby. Čierna farba vytvára kontrast s oknami z červeného smreka.

NENAŠLI STE V PONUKE TO ČO PRÁVE HĽADÁTE?

Rezivo Vám napílime aj na mieru podľa Vášho projektu!

 

agátové dosky

V poslednej dobe sa stáva dobrou voľbou použiť agátové dosky na oplotenie. Či už zvolíte neomietané dosky, s tzv. živým okrajom, alebo omietané dosky, prípadne treláž, zaručíte si vysokú trvanlivosť a estetickosť vášho plota.

agátové dosky

Nakoľko je agát pomerne dobre nasiakavý, pre povrchovú úpravu stačí zvoliť impregnáciu olejmi. Je však veľmi náchylný na pôsobenie UV žiarenia pričom veľmi rýchlo podlieha šednutiu.

Zašednutý povrch sa dá veľmi ľahko prebrúsiť a pravidelnou starostlivosťou, aspoň raz ročne, si môžete zabezpečiť dobrú kondíciu vášho plota.

 

Vedeli ste že:

Nechránené a neimpregnované drevo agáta vydrží  až 40 – 60 rokov. Pod strechou má trvanlivosť 100 rokov. Pod vodou je to do 300 rokov a vždy suché drevo agáta vydrží aj 500 rokov.

Objavte nádherný dekor vysokolešteného agáta, použitý napríklad do podlahy, alebo solitérnych prvkov, či sústružených predmetov.

miska z agátového dreva