Agát

Agát má veľmi dekoratívnu štruktúru, ktorá sa vyznačuje širokou škálou kresieb a farebností. Od širokých tangenciálnych letokruhov, cez husté radiálne štruktúry až po veľmi komplikované obrazce v okolí očiek a sukov. Obzvlášť tzv. nádorové hrče sú nádherné.

Farebnosť agátového dreva škáluje od vanilkovej na beli, cez množstvo odtieňov žltej a oranžovej a červenkasté nádychy, až po odtiene šedej, šedozelenej a hnedej. Preto triediť agát do jednotného dekoru by bol hriech. Rustik plne definuje dizajn agáta.

 

Drevo agáta je silné, ťažké a tvrdé čo ho disponuje pre mnohostranné využitie. Vďaka trvanlivosti a fyzikálnej odolnosti sa používa v exteriérových stavbách, kde môže byť trvale vystavený poveternostným vplyvom.

Berte prosím na vedomie, že :

Pokiaľ sa použije v jednoduchých konštrukciách bez technológie lepenia, nie je potrebné ho sušiť. Behom pár týždňov je veľmi ľahko opracovateľný aj ako vzduchosuchý. Sušený agát žiadajte len ak ho mienite použiť v interiéry a do lepených výrobkov.

Agát je tradične používaný vo viniciach. Tu je bežné vidieť 50 aj viacročné koly.

V poslednej dobe sa stáva dobrou voľbou použiť agátové dosky na oplotenie. Či už zvolíte neomietané dosky, s tzv. živým okrajom, alebo omietané dosky, prípadne treláž, zaručíte si vysokú trvanlivosť a estetickosť vášho plota.

Nakoľko je agát pomerne dobre nasiakavý, pre povrchovú úpravu stačí zvoliť impregnáciu olejmi. Je však veľmi náchylný na pôsobenie UV žiarenia pričom veľmi rýchlo podlieha šednutiu.

Zašednutý povrch sa dá veľmi ľahko prebrúsiť a pravidelnou starostlivosťou, aspoň raz ročne, si môžete zabezpečiť dobrú kondíciu vášho plota.

 

Vedeli ste že:

Nechránené a neimpregnované drevo agáta vydrží  až 40 – 60 rokov. Pod strechou má trvanlivosť 100 rokov. Pod vodou je to do 300 rokov a vždy suché drevo agáta vydrží aj 500 rokov.

Len málokto zatiaľ objavil nádherný dekor vysokolešteného agáta, pokiaľ bol použitý napríklad do podlahy, alebo solitérnych prvkov, či sústružených predmetov.

Vážení zákazníci!

V súčastnosti pracujeme v normálnom režime. Pre zadanie Vášho dopytu, alebo objednávky preferujeme emailovú komunikáciu na info@stolarskedrevo.sk. Váš dopyt bude spracovaný do 24 hodín. Telefonicky ceny za objednávku neposkytujeme.

Telefonicky poskytujeme poradenstvo a konzultácie.

Ďakujeme.

Tovar si môžete prevziať len po telefonickom dohovore u nás na prevádzke. Tovar nerozvážame, spolupracujeme s externou expedičnou firmou. Cena za dodanie je individuálna, v závislosti od množstva tovaru a od vzdialenosti.