Agát

Agát má veľmi dekoratívnu štruktúru, ktorá sa vyznačuje širokou škálou kresieb a farebností. Od širokých tangenciálnych letokruhov, cez husté radiálne štruktúry až po veľmi komplikované obrazce v okolí očiek a sukov. Obzvlášť tzv. nádorové hrče sú nádherné.

Farebnosť agátového dreva škáluje od vanilkovej na beli, cez množstvo odtieňov žltej a oranžovej a červenkasté nádychy, až po odtiene šedej, šedozelenej a hnedej. Preto triediť agát do jednotného dekoru by bol hriech. Rustik plne definuje dizajn agáta.

 Drevo agáta je silné, ťažké a tvrdé čo ho disponuje pre mnohostranné využitie. Vďaka trvanlivosti a fyzikálnej odolnosti sa používa v exteriérových stavbách, kde môže byť trvale vystavený poveternostným vplyvom.

Berte prosím na vedomie, že :

Pokiaľ sa použije v jednoduchých konštrukciách bez technológie lepenia, nie je potrebné ho sušiť. Behom pár týždňov je veľmi ľahko opracovateľný aj ako vzduchosuchý. Sušený agát žiadajte len ak ho mienite použiť v interiéry a do lepených výrobkov.

Agát je tradične používaný vo viniciach. Tu je bežné vidieť 50 aj viacročné koly.

 

agátové dosky

V poslednej dobe sa stáva dobrou voľbou použiť agátové dosky na oplotenie. Či už zvolíte neomietané dosky, s tzv. živým okrajom, alebo omietané dosky, prípadne treláž, zaručíte si vysokú trvanlivosť a estetickosť vášho plota.

agátové dosky

Nakoľko je agát pomerne dobre nasiakavý, pre povrchovú úpravu stačí zvoliť impregnáciu olejmi. Je však veľmi náchylný na pôsobenie UV žiarenia pričom veľmi rýchlo podlieha šednutiu.

Zašednutý povrch sa dá veľmi ľahko prebrúsiť a pravidelnou starostlivosťou, aspoň raz ročne, si môžete zabezpečiť dobrú kondíciu vášho plota.

 

Vedeli ste že:

Nechránené a neimpregnované drevo agáta vydrží  až 40 – 60 rokov. Pod strechou má trvanlivosť 100 rokov. Pod vodou je to do 300 rokov a vždy suché drevo agáta vydrží aj 500 rokov.

Objavte nádherný dekor vysokolešteného agáta, použitý napríklad do podlahy, alebo solitérnych prvkov, či sústružených predmetov.

miska z agátového dreva